English Language Publishing

TOEFL NEDİR?

TOEFL (Test of English as a Foreign Language), dünya genelinde İngilizce dili bilgisi düzeyini ölçen bir sınavdır. Bu sınav, dil öğrenmek veya İngilizce ile ilgili olan her türlü eğitim, çalışma veya göç etme konusunda gereklidir.

TOEFL sınavı, internet tabanlı (iBT), kağıt tabanlı (PBT) ve bilgisayar tabanlı (CBT) olarak üç farklı formatta sunulmaktadır ve sınavda yer alan sorular okuduğunuz, dinlediğiniz, yazdığınız ve konuştuğunuz dört beceri alanını kapsamaktadır.

TOEFL sınavında yer alan birçok soru tipi vardır. Örneğin, okuma bölümü kapsamında sorulara cevap vermek, okunan bir metnin ayrıntılarını anlamak, önemli kavramları ve ana fikirleri belirlemek gibi sorular yer alır. Dinleme bölümünde, kaydedilmiş sözlü materyallerle ilgili sorular yer alır. Yazma bölümünün özellikleri, yazı tipine göre değişebilir. Örneğin, bir tartışma şeklinde yazmak, belirli bir konuyu ele almak için örnekler sunmak gibi sorular yer alır. Son olarak, konuşma bölümü, bir konuda birkaç dakika düşünmeniz ve ardından belirli bir süre (genellikle 45 saniye) konuşmanız istenir.

TOEFL sınavı uluslararası bir sınav olduğu için birçok ülkede yapılır. Testin maliyeti ve yeri ise ülkeye ve teste katılımın tarihine göre değişebilir. TOEFL sınavına girmeden önce, dil becerilerinizi tekrar gözden geçirmeniz ve iyi bir dil öğretim merkezinde eğitim almanız tavsiye edilir.

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve formda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.