English Language Publishing

PTE ACADEMIC SINAVI NEDİR?

slide 1
Image Slide 3
Image Slide 1
Image Slide 2
Image Slide 3
Image Slide 3
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

PTE sınavı İngilizce dil becerilerini ölçen bir sınavdır. Pearson Education firması tarafından yürütülen bu sınav, dil öğrenimine yönelik olarak özellikle İngiltere, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi ülkelerde kabul gören bir sınavdır. Sınav, okuma, dinleme, yazma ve konuşma becerilerini ölçmek üzere tasarlanmıştır.

PTE sınavı 20 ülkede ve 250’den fazla test merkezinde yapılmaktadır. Sınav 3 saatten az bir sürede tamamlanabilir ve sonuçlar genellikle 5 iş günü içinde alınabilir. Sınav üç bölümden oluşur: okuma, yazma ve dinleme. Ayrıca, konuşma becerisini ölçen bir bölüm de bulunmaktadır.

PTE sınavı, öğrencilere çeşitli eğitim fırsatları sunar ve İngilizce konuşulan ülkelerde çalışma, öğrenim veya göçmenlik için gereken İngilizce dil yeteneğini kanıtlamalarına yardımcı olur.

 

Sınav, dört bölümden oluşur: Konuşma, Okuma, Yazma ve Dinleme.

Konuşma Bölümü: Bu bölümde, adaylara mikrofon verilir ve adayların belirli bir konu hakkında konuşmaları istenir. Konuşma, kaydedilir ve değerlendirilir.

Okuma Bölümü: Bu bölümde, adayların belirli bir metin veya dökümanı okuyup anlamaları ve metindeki sorulara yanıt vermeleri istenir.

Yazma Bölümü: Bu bölümde, adayların belirli bir konuda bir yazı yazmaları istenir. Yazı, önceden belirtilen bir süre içinde tamamlanmalıdır.

Dinleme Bölümü: Bu bölümde, adaylara çeşitli konulardaki ses kayıtları verilir ve kayıtlardaki sorulara yanıt vermeleri istenir.

Tüm bölümler, bilgisayar üzerinden yürütülür ve her bölüm için ayrı bir zaman limiti vardır. Toplam sınav süresi 3 saat civarındadır. Sınav sonuçları, sınavın tamamlandığı gün içinde öğrenilebilir.

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve formda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.