English Language Publishing

IELTS READING STRATEJİLERİ

IELTS Okuma İpuçları
1. Her kelimeyi anlamayı beklemeyin

Öğrencilerimin birçoğuna sözlükte anlamadıkları her kelimeyi sözlükte aramaları öğretildi. Bunun arkasındaki teori iyidir; geniş bir kelime dağarcığı, IELTS sınavında iyi bir puan almanın anahtarıdır, ancak okuma sınavında anlamadığınız tüm kelimeler için endişelenmek, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir.

Okuma testinde bir kelimeyi anlamadıysanız iki şey yapabilirsiniz. Anlamları hakkında ipucu bulmak için etrafındaki kelime ve cümlelere bakabilir veya devam edip unutabilirsiniz. Her kelimenin anlamını anlamak zorunda değilsiniz. Ana dilini konuşanlar bile – ve birçok IELTS öğretmeni – okuma testindeki tüm kelimeleri anlayamaz.

Her kelimenin anlamı hakkında endişelenen adaylar paniğe kapılır ve soruyla ilgili olmayabilecek kelimeler hakkında çok fazla düşünürler. Soruyla ilgili kelimelere odaklanın ve anlamadığınız kelimeler için endişelenmeyin.

2. Okuma becerilerinizi uygulayın, IELTS becerilerinizi DEĞİL

IELTS okuma sınavına ve IELTS okuma ipuçlarına aşina olmanız ve çeşitli soruları anlamanız önemlidir. Hatalarınızdan ders çıkarmak da önemlidir . Ancak, IELTS sınavlarına giren öğrenciler, genel okuma becerilerini geliştirmek için iyi bir fırsatı kaçırıyorlar.

IELTS okuma metinleri biraz sıkıcı olabilir ve ilgilendiğiniz bir şey hakkında okursanız düzenli olarak okumanız daha olasıdır. Her gün biraz zevk için okumak sadece İngilizce becerilerinizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda kelime dağarcığınızı da geliştirecektir. Çevrimiçi olarak seçebileceğiniz binlerce blog, gazete, dergi ve gazete var. Pratik yapmak mükemmelleştirir.

3. Talimatları ÇOK dikkatli bir şekilde okuyun

Pek çok kolay not, iyi IELTS adayları tarafından, talimatları düzgün okumadıkları için kaybedilir. Bu özellikle okuma ve dinleme testlerinde geçerlidir çünkü çok özel talimatlar verirler. Bu yönergeleri tam olarak uygulamazsanız soruyu yanlış anlarsınız.

Örneğin, talimatlarda “iki kelime ve/veya bir sayı yaz” ifadesi yer alabilir. Bu şu anlamlara gelebilir:

Bir kelime
Bir kelime ve bir sayı
İki kelime
İki kelime ve bir sayı

Bir sayı kelime olarak yazılsa bile sayı sayılır; Örneğin. Otuz iki, 32 olarak sayılır. ‘Otuz iki araba’ bir kelime ve bir sayıdır. Talimatlarda belirtildiği gibi bunu yapmazsanız, bir puan kaybedersiniz.

Cevap sadece iki kelime istiyorsa ve cevap kırmızı ve sarı ise, “kırmızı ve sarı” değil, “kırmızı, sarı” yazmalısınız. Kırmızı ve sarı iki kelimedir. Kırmızı ve sarı üçtür ve bu nedenle yanlıştır.

Son olarak, bir kelime sadece bir kelime anlamına gelir. Bu nedenle, ‘a’ ve ‘an’ gibi yazılara çok dikkat etmeliyiz. Örneğin, metin ‘deprem’ diyebilir, ancak bir kelime istenirse ‘deprem’ yazın. ‘Deprem’ iki kelimedir ve bu nedenle yanlıştır.

4. Panik yapmayın

Soruların bazıları kolay olacak, bazıları ise aşırı derecede zor olacak. Anahtar, zor bir soruyu cevaplamaya çalışırken panik yapmamaktır. Tanıdığım neredeyse tüm IELTS öğretmenleri, çok zor oldukları için bazı soruların cevaplarını kontrol etmek zorunda kalıyor.

Bir soru üzerinde çok zaman harcayıp diğer sorulara yeterince zaman ayıramamak yanlıştır. Cevap kendini göstermiyorsa, bir sonrakine geçin. Zor sorulara daha sonra her zaman geri dönebilirsiniz; diğer soruları yanıtlamak genellikle size yardımcı olacaktır.

Okuma testinde başarılı olmak için zaman ve sinirlerin kontrol edilmesi gerekir, eğer sinirlerinizi kontrol edemezseniz, dünyadaki tüm IELTS okuma ipuçları size yardımcı olmayacaktır. Muhtemelen tüm soruları doğru yapamayacaksınız ve bunu kabul etmek, sınav günü zamanınızı ve duygularınızı kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

5. Bu gerçekten bir kelime testi

Birçok yönden, okuma testi bir okuma testinden çok bir kelime testidir. Kelime dağarcığınızın ne kadar geniş olduğunu test etmek için eşanlamlılar ve başka kelimelerle ifade edilen cümleler kullanacaklar. Buna hazırlanmak için öğrencilerime üç şey yapmalarını tavsiye ederim: okuma, not alma ve gözden geçirme.

2 numaralı ipucunda belirtildiği gibi, kelime dağarcığınızı geliştirmenin en iyi yolu okumaktır. Kelime listelerini ezberlemek, kelimeleri bağlam içinde görmek kadar etkili değildir. Anlamadığınız yeni bir kelime gördüğünüzde, bağlamdan anlamını tahmin etmeye çalışın. Bu, etrafındaki kelime ve cümlelere dayanarak anlamı tahmin etmeye çalıştığınız anlamına gelir. Bunu sınavda yapmanız beklenecek, bu yüzden şimdi pratik yapmaya başlamak iyi bir fikir. Sadece bunu yaptığınızda anlamı kontrol etmelisiniz.

Ardından, tüm yeni kelimelerinizi özel bir IELTS kelime defterine yazmalısınız. Anlamı ve eşanlamlılar, zıt anlamlılar, eşdizimler, biçim, örnekler, telaffuz ve resimler gibi şeyleri kaydedin. Bunların hepsini kaydetmenize gerek yok, sadece işinize yarayanları. Tüm beyinlerimiz farklı çalışır, bu yüzden kelimeleri hatırlamanıza ve kullanmanıza neyin yardımcı olduğunu bulun.

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve formda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.