English Language Publishing

IELTS NEDİR?

IELTS (International English Language Testing System) İngilizce dil seviyesinin ölçülmesi amacıyla yapılan bir sınavdır. Sınava girenlerin İngilizce okuma, dinleme, konuşma ve yazma becerileri test edilir.

Sınav 4 bölümden oluşur:

  1. Dinleme: 30 dakika boyunca 4 dinleme testi yapılır.
  2. Okuma: 60 dakika boyunca 3 okuma testi yapılır.
  3. Yazma: 60 dakika boyunca 2 yazma görevi yapılır.
  4. Konuşma: 11-14 dakika arasında, 3 konuşma görevi yapılır.

Sınav iki farklı şekilde yapılabilir: Genel IELTS veya Akademik IELTS. Genel IELTS, İngilizceyi günlük hayatta kullanmak ve yurt dışında çalışmak isteyenler için hazırlanmıştır. Akademik IELTS, İngilizceyi eğitim veya akademik amaçlarla kullanmak isteyenler için hazırlanmıştır.

IELTS sınavı dünya genelinde birçok ülkede yapılır. Sınav sonuçları 9 banda ayrılır, en yüksek band 9’dur. Sınava giren kişilerin aldığı sonuç, İngilizce dil seviyelerinin hangi seviyede olduğunu gösterir.

Sınava katılmak için öncelikle ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Sonra belirli bir tarihte sınava gidilerek uygulanır. Sınav sonuçları 13 gün içinde açıklanır ve sonuçlar genellikle IELTS’in resmi web sitesinde yayınlanır.

3. Kişi ve kurumlarla paylaşılmamak kaydıyla, üyelik sözleşmesini kabul ediyor ve formda belirttiğim iletişim kanallarından bana ulaşılmasına izin veriyorum. Kurumunuzdan tarafıma yapılacak reklam, promosyon ve çeşitli kampanyalar dahil olmak üzere her türlü bilgilendirme amacıyla kullanılmasına muvafakat ettiğimi bildiririm.