English Language Publishing

YABANCI DİLE NEDEN BU KADAR YABANCIYIZ?

Ülkemizde İngilizce öğrenmek ve öğretmek ilerleyen teknoloji ve tüm imkanlara rağmen bir türlü çözülemeyen ve çözülmesi pek te olması olmayan bir problem haline geldiği aşikardır. Milli Eğitim Bakanlığının İngilizceyi seçmeli ders haline getirmesinin bu sürece ne kadar katkıda bulunacağı büyük bir muamma.Okullardaki materyal yetersizliği, kitapların günceli yakalayamaması, üniversitelerin kaliteli İngilizce öğretmeni yetiştirmemesi, devlet okullarında halen ücretli öğretmenlik adı altında ingilizce bilen başka bölüm mezunlarını istihdam etmesi gibi problemler dururken saat sayılarını arttırıp ya da azaltmanın Yabancı Dil Eğitimine olan etkilerini hep birlikte göreceğiz.

Üniversite mezunlarının yabancı dil de ismini bile söyleyemeyecek kadar başarısız olması yabancı dil eğitiminin yetersiz değil maalesef kötü olduğunun göstergesidir. Devlet kurumlarının yetersiz olduğu çoğu alanda özel sektörün imdada yetiştiğini hepimiz biliyoruz. Fakat tonlarca para aktardığımız yabancı dil okullarının yabancı dil alanında ki bu eksikliği doldurduğunu söyleyemek biraz zor. Gidilen kursların çoğu grammar ( dil bilgisi ) öğretiminden bir adım öteye gidemiyor. Birçok insanın umut bağladığı1haftada İngilizce öğreten, uykuda ingilizce öğreten yerler tamamen ticari girişimlerdir.

Yabancı Dil öğretebilmek ve öğrenebilmek ilk başta ona karşı olan algınızı değiştirmekle başlar.Hayatımızın bir parçası haline getirmeden, dinlemeden, okumadan, emek vermeden öğrenmek çok zor. Yabancı Dil Eğitiminde baştan sona çok ciddi reformların yapılması şart.

Küresel bir köy haline gelen dünyaya entegre olmamızı sağlayan en önemli araçtır yabancı dil.Ezberci eğitim anlayışını bir kenara bırakıp insanlara sürekli olarak dil bilgisi kuralı öğretmekten vazgeçmeli, öğretmen kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar yapmalı ve bir öğretim vizyonu oluşturmalıyız.Aksi takdirde yabancı dile yabancı kalmaya devam edeceğiz.

İlkay ÖZDEN
ELP YAYINLARI KORDİNATÖRÜ